BIBLIOTECA - ”cea mai frumoasă dintre lumile posibile”!

Se afișează postările cu eticheta maniere. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta maniere. Afișați toate postările

miercuri, 24 august 2016

Bunele maniere - cartea de vizită a copilului

     Zece copii, cu vârste cuprinse între 7 şi 12 ani, din satul Coştangalia, raionul Cantemir şi-au format deprinderi morale si maniere frumoase, şi-au modelat o atitudine politicoasă şi plăcută, în cadrul atelierului creativ ”E-TIquette”, organizat de Biblioteca Publică din localitate, menit să cizeleze abilitățile de comunicare şi relaţionare, atât în viaţa de zi cu zi, cât şi pe internet.

 Majoritatea copiilor au probleme comportamentale, nu au maniere, disprețuiesc autoritatea și dovedesc lipsă de respect față de bătrâni, faţă de profesori. Nu se mai ridică în picioare când oamenii în vârstă intră în încăpere. Își contrazic părinții, mănâncă în grabă delicatesele la masă, nu respectă normele de conduită pe internet, pe reţelele sociale. Iar într-o lume în care imaginea contează, bunele maniere devin cartea noastră de vizită, mai distinctivă decît frumosul păr creţ sau zîmbetul de milioane. Cunoscute şi sub numele de etichetă, bunele maniere nu  conturează doar imaginea şi aparenţa, ci sunt o oglindă fidelă a caracterului. Iar politeţea, eleganţa, decenţa şi respectul nu vor fi niciodată demodate, ci dimpotrivă, vor ilustra acel bun simţ apreciat de toţi cei din jur.