BIBLIOTECA - ”cea mai frumoasă dintre lumile posibile”!

Se afișează postările cu eticheta schimb de experienţă. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta schimb de experienţă. Afișați toate postările

luni, 3 octombrie 2016

Vizita de studiu - o experienţă memorabilă!

     Un grup de 10 bibliotecari, foşti participanţi ai Şcolii de Vară, printre care şi eu, Diana Scoc, bibliotecarul Bibliotecii Publice Coştangalia, am beneficiat în perioada 25-30 septembrie 2016 de o vizită de studiu în România - vizită realizată în cadrul programului ”Burse de Călătorie pentru Bibliotecari Novateca”. În scurt timp am avut posibilitatea să învățăm din experiența și succesele bibliotecilor din România și să preluăm cele mai bune practici și idei ce pot contribui la prosperarea comunităților locale.

     Prima etapă a vizitei de studiu a fost familiarizarea tinerilor bibliotecari cu activitatea Bibliotecii Judeţene “V. Voiculescu” Buzău, unde am beneficiat de un tur ghidat prin bibliotecă cu dna Iulia Irimia, care ne-a prezentat o serie de activităţi şi proiecte comunitare implementate aici, printre care ”Ludoteca din grădină”, ”Creştem împreună”, ”Povestea caselor din oraş”, etc.
    

      A doua zi a umat o masă rotundă focusată pe Rețeaua Tinerilor Bibliotecari din România – echivalentul Tinerilor Bibliotecari din Rep. Moldova, în cadrul căreia s-au pus în discuţie idei bine structurate privind perspectivele de dezvoltare precum si au fost luate concluzii, printre care: valorificarea potenţialului inovator al Tinerilor Bibliotecari din RM prin colaborare, acţiuni şi proiecte comune; iniţiativa aderării Tinerilor Bibliotecari la ABRM, care reprezintă întreg sistemul naţional de instituţii informaţional-bibliotecare din RM.