22 de tineri bibliotecari din mai multe raioane a Republicii
Moldova, inclusiv şi Biblioteca Publică Coştangalia, Cantemir și-au fundamentat
abilităţile de lider de echipă, de
consolidare a capacităților pentru a iniția şi dezvolta istorii de success, de
promovare a rolului bibliotecii, în cadrul Școlii de Vară pentru Tinerii
Bibliotecari, eveniment organizat de Novateca: The Global Libraries Program in
Moldova, în perioada 08-12
august 2016.
 |
| Rețeaua tinerilor bibliotecari |
Mulți dintre ei au venit neexperimentați, timizi, neîncrezuți și nehotărîți în propriile forțe. Luînd în consideratie cele expuse, Școala de Vară a reusit să-i motiveze pe tineri să privească
optimist la situația creată și să se încadreze în acest proces făcând primii
pași într-o lume plină de informație.
Agenda de lucru
a fost destul de încărcată, dar graţie atitudinii pozitive,
activităţilor bine organizate, bazate pe mişcare, jocuri, provocări, lucru în
grup si multe distracţii în împrejurimile și foișoarele diverse ale camping-ului,
au reuşit să facă faţă şi s-o scoată la capăt, aflînd ce sunt inovațiile de bibliotecă; mobilizarea
comunitară; importanța parteneriatelor cu factorii de decizie; reţelele de
advocacy; beneficii şi obstacole în formarea şi menţinerea reţelelor; eficientizarea
promovării activității pe rețelele sociale; scrierea și diseminarea istoriilor
de success; elaborarea şi menţinearea unui blog, sub îndrumarea bloger-lui Geo Lupaşcu.